Ćwiczenia strażaków jednostki ratowniczo-gaśniczej w Pińczowie
Dodane przez Per M dnia 06-07-2016 10:23
5 lipca 2016 r. w budynku Zespołu Opieki Zdrowotnej w Pińczowie. odbyły się ćwiczenia strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie...
Treść rozszerzona
5 lipca 2016 r. w budynku Zespołu Opieki Zdrowotnej w Pińczowie. odbyły się ćwiczenia strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie
Pińczowscy strażacy wraz z funkcjonariuszami Policji oraz personelem szpitala przećwiczyli procedury ratownicze w związku z odnalezieniem nieznanej substancji w budynku ZOZ.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał zastosowanie procedur ratownictwa chemicznego oraz biologicznego. Dyrektor szpitala tuż po godz. 900 przekazał informację do właściwych służb dotyczącą odnalezienia w jednym z pomieszczeń szpitalnym pakunku z niezidentyfikowaną substancją. W działaniach udział wzięła pełna obsada osobowa pińczowskiej strażnicy, patrol Policji oraz wyznaczony przez dyrekcję szpitala personel. Strażacy wdrażając obowiązujące procedury ewakuowali osoby ze strefy zagrożonej w szpitalu oraz przy pomocy specjalistycznego sprzętu pomiarowego przystąpili do wykluczenia poszczególnych zagrożeń i zabezpieczania nieznanej substancji.
Zaplanowany scenariusz pozwolił ugruntować strażakom procedury związane z dekontaminacją wstępną osób mogących mieć kontakt z niebezpiecznymi substancjami oraz postępowania z nieznanym czynnikiem.

Przebieg ćwiczeń nadzorowany był przez zastępcę komendanta powiatowego PSP w Pińczowie bryg. Wojciecha Buckiego  oraz dyrektora ZOZ Bartosza Stemplewskiego.
opracował: kpt. Paweł Obważanek KP PSP w Pińczowie
zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie